24 Ocak 2009 Cumartesi

TİRAMİSU...

Bu hafta şu çok eleştirilen yemek yarışmasına takıldım biraz vakit buldukça..Fakat tiramisu geyiğinden fenalık geldi..Bu kadar berbat bir program formatı olamaz..
Gerçi ben bu tiramisuyu onları izlemeden önce, geçen hafta yapmıştım..Aşureyle çakıştığı için şimdi yayınlıyorum..Benim bu yaptığım da uyduruk tiramisu..Çünkü içinde labne yerine tussuz lor var..Neden derseniz:)Evde labne kalmamış ve ben dışarı çıkmaya üşendiğim için lor kullandım..Şöyle ki nasıl ki peykek yaparken kullanıyorsam, bunda da olabilir diye düşündüm ve uyguladım..Sonuç; dene ve gör ...Bence gayet güzel oldu..
2 paket kedi dili bisküvisi
2 bardak sıcak su
2 çorba kaşığı neskafe
Kremalı muhallebi için;
2 yumurta sarısı
Yarım litre süt
3 çorba kaşığı un
200 gr tussuz lor
200 gr krema
1 bardak tozşeker
1-2 damla vanilya aroması
Krema hariç tüm malzemeyle muhallebiyi pişiriyoruz..Biraz ılınmasını bekliyoruz..Kremayı ilave edip mikserle iyice çırpıyoruz..
Daha sonra kedidillerinin bir paketini kelepçeli kalıbın tabanına diziyoruz..Sıcak su ile hazırladığımız neskafenin bir kısmıyla bisküvileri ıslatıyoruz..Muhallebinin yarısını ıslattığımız kedidillerinin üzerine döküyoruz..Kalan bisküvileri de üzerine yerleştirip neskafeyle ıslatıyoruz..Ve muhallebinin hepsini üzerine döküyoruz..Soğumaya bırakıyoruz..Daha sonra üzerine bolca kakao serpip servise hazır ediyoruz..Afiyet olsun..


23 Ocak 2009 Cuma

OYOSH 1 YAŞINDA:))

Blogumu açıncaya kadar çok düşünmüştüm..Acaba nasıl olur, yapabilirmiyim diye.. Bir çok blogun sessiz takipçisiydim ve yorumlarını okudukça çok hoşuma giderdi..Uzun kıvranmalar sonucu açtım blogumu..Bugün ise keşke daha önce açsaydım diye düşünüyorum..Çoğunuzun yüzünü görmesem, sesini duymasam da orda olduğunuzu bilmek çok güzel..İnşallah daha uzun yıllar birlikte güzel şeyler paylaşırız.
Bugün OYOSH'UN DAMAK TADI sizlerin desteğiyle birinci yılını doldurdu.Blogumu ziyaret eden, yorum bırakan yada bırakmadan sessizce izleyen herkese teşekkür ederim..
İyi ki varsınız..

21 Ocak 2009 Çarşamba

AŞURE....

Yarım kilo aşurelik buğday

250 gr haşlanmış kuru fasulye

250 gr haşlanmış ve kabukları soyulmuş nohut

150 gr küçük doğranmış kuru kayısı

150 gr küçük doğranmış kuru incir

100 gr kuru üzüm

1,5 kg tozşeker

2 portakal kabuğu rendesi

Akşam suya koyup ıslattığımız buğdayları, nohut, kuru fasulye, incir, üzüm, kayısı ve portakal kabuklarını tencereye ilave edip,ocağa koyup kaynatmaya başlıyoruz..Bütün malzeme birbirine özleşene kadar kaynatıyoruz..Şekerini koyup biraz daha pişirdikten sonra altını kapatıp, kaselere paylaştırıyoruz..Dilediğimiz şekilde süsleyip afiyetle tüketiyoruz...Allah hepimizin evlerine aşure bereketi, aşure tadı nasip etsin..

19 Ocak 2009 Pazartesi

ÇANTAMDAKİLER:=)

Bu benim ilk mimlenişim....Sevgili Limonlu Kek'im beni mimlemiş..Çantamdakileri merak etmiş:=))
Tipik kadın çantası yok yok aslında..Ama burda görücüya çıkıcak diye sadeleştirilmiş hali:))
  • Cüzdanım ( paradan çok ıvır zıvır dolu:))
  • Ajandam (çoğu zaman not defteri yerine geçer)
  • Fotoğraf makinem (hiç yanımdan ayırmam)
  • Şemsiyem
  • Anahtarlarım
  • Güneş gözlüğüm(onsuz asla dışarı çıkmam)
  • Tarak
  • Parfüm
  • Ve tabii telefonum..
Evett bu kadar...Umarım Limonlu'mun merakını giderebilmişimdir:=))Ben de Ayşegül'ü mimliyim bari..Ayşegül'cüm valla merakımdan değil:=)Ayrıca Limonlu'ma teşekkürler gönderiyorum...